Pomysły na prezent

Jak wybrać sweter na zimę?

5
(2)

Sweter większości z nas kojarzy się z tymi egzemplarzami, które nasze mamy lub babcie robiły dla nas na drutach, gdy byliśmy dziećmi. Chociaż taki sweter często potrafił nieźle drapać i zazwyczaj miał gruby wzór, wynikający z użycia grubej wełnianej nici, to jednak w większości przypadków świetnie zdawał egzamin w chronieniu nas przed zimnem. Co zatem powinniśmy obecnie zrobić, aby wybrać najlepszy sweter na zimę?

1. Jak wybrać sweter, który nie „gryzie”

2. Zalety swetrów z wełny

3. Fason i kolor na każdą okazję

Jak wybrać sweter, który nie „gryzie”

Jeżeli decydujemy się na zakup swetra wełnianego, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to materiał pochodzenia zwierzęcego, a konkretniej sierści. Włókna wełny różnią się od siebie w zależności od tego, z jakiego zwierzęcia zostały pozyskane – owca czy alpaka będą miały zupełnie inną wełnę, niż na przykład wielbłąd. Im delikatniejsze są włókna, z jakich zrobiony został sweter, tym mniejsza szansa na to, że będzie nas on drapał i „gryzł”. Z tego właśnie powodu najprzyjemniejsze w dotyku są wyroby kaszmirowe oraz te wykonane z wełny merynosa. Aby sweter był miłym wyborem, a nie smutną koniecznością warto również zadbać o to, aby dodatek innych materiałów nie wynosił więcej niż 30% składu.

Zalety swetrów z wełny

Wyroby wełniane mają swoje zalety. Przede wszystkim potrafią nas ogrzewać lub chłodzić w zależności od temperatury otoczenia, co wynika bezpośrednio z właściwości samej wełny – w końcu zwierzętom służy ona za okrycie przez cały rok. Swetry damskie i męskie wykonane z tego materiału mają również niewielkie predyspozycje do gniecenia się, a nawet w sytuacji, gdy nam się to uda, wystarczy po prostu ponosić sweter przez chwilę, aby sam wrócił do swojego pierwotnego kształtu. Mniejszymi, ale również istotnymi aspektami jest też to, że wełna nie pochłania zapachów, ale absorbuje wodę, przez co ubranie będzie nas grzało nawet wtedy, gdy będzie wilgotne.

Fason i kolor na każdą okazję

Jeżeli chcemy wybrać sweter na zimę, warto trochę przedłożyć jego właściwości grzejące i ochraniające od zimna ponad wygląd. Lepiej wybrać model, który zakryje nam nerki czy nawet pośladki, ponieważ dzięki temu unikniemy ryzyka przeziębienia tych wrażliwych partii ciała. Na zimne wieczory możemy wybrać również golf, czyli sweter z wysokim kołnierzem. Jest to dobry pomysł szczególnie dla osób, które nie lubią nosić szalików. Obecnie na rynku dostępnych jest tyle różnych linii marek modowych, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, co jednocześnie będzie chroniło nas przed zimnem, a także wyglądało więcej niż dobrze.

Jak podobał się Tobie mój wpis?

Wybierz w skali zadowolenia 🙂

Średni wynik 5 / 5. W sumie głosów oddano: 2

Jeszcze nie oddano głosów w tym poście.

5 KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *