Istotnym problem z jakim spotykają się studenci ostatniego roku studiów jest oczywiście wybranie odpowiedniego tematu pracy magisterskiej. Jeśli temat ten jest już wybrany, pozostaje jedynie opracowanie konspektu pracy oraz zebranie właściwej literatury na podstawie, której zostanie napisana praca magisterska.
Tak więc, kolejnym problemem przed którym stanie każdy student oprócz wyboru tematu pracy jest zebranie materiałów do jej napisania. Wiele osób nie zna dokładnie wszystkich źródeł, z których materiały te mogą być zaczerpnięte.
Choć wydaje się, że napisanie pracy nie będzie żadnym problemem (nie każdy student ma problem z przelaniem słów do edytora tekstu), to kłopoty może sprawić właśnie gromadzenie właściwych materiałów do pracy licencjackiej lub magisterskiej. Praca ta powinna być napisana odpowiednim językiem naukowym, dlatego też niezbędne jest posiadanie wiedzy na ten temat i materiałów źródłowych. Z tego też względu, jeszcze przed pisaniem pracy warto zapoznać się z podstawowymi publikacjami naukowymi z danego obszaru tematycznego, dzięki czemu każdy student pozna fachową terminologię z danej dziedziny nauki.
Praca magisterska powinna składać się z części teoretycznej i części badawczej. Innymi słowy, musi opierać się ona na przeprowadzonych przez studenta badaniach naukowych. W tym celu, znając już temat pracy i mając przygotowany konspekt, należy opracować kwestionariusz ankietę czy wywiadu, który będzie odpowiadał tematyce pracy i potwierdzi lub obali postawione w pracy tezy. Do ankiety należy przygotować odpowiednią próbę badawczą, przeprowadzić badanie i wysunąć właściwe wnioski. To tyle jeżeli chodzi o część praktyczną, która w rzeczywistości stwarza o wiele mniej problemów niż pisanie części pierwszej – teoretycznej.
Część teoretyczna wymaga od studenta większej ilości wysiłku. Dotyczy to generalnie zebrania jak największej ilości materiałów źródłowych związanych z literaturą przedmiotu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pomocny w tym względzie będzie promotor, który wskaże najciekawsze pozycje literaturowe, dzięki czemu, powstanie podstawa literatury związanej z naszą pracą.
Wielu studentów unika biblioteki jak ognia, jednakże podczas pisania pracy magisterskiej nie obędzie się bez wizyty w jednej lub kilku bibliotekach.
Podczas pisania pracy dyplomowane niezbędny jest również dostęp do Internetu. Ciekawe pozycje literaturowe odnaleźć można za pomocą wyszukiwarki Google Scholar, w której znajdują się opracowania naukowe związane z wieloma dziedzinami nauki. Wiele uczelni w Polsce oferuje swoim studentom również dostęp do takich wyszukiwarek jak: Web of Science i Scopus. Ponadto, na stronach poszczególnych uczelni znaleźć można różnorodne opracowania i Zeszyty Naukowe, które nie tylko pozwolą na zgromadzenie materiałów do naszej pracy, ale także wskażą nowe pozycje literaturowe, do których warto sięgnąć. Przykładowo na platformie yadda znajdują się opracowania naukowe wielu uczelni, gdzie po interesującym nam haśle, istnieje możliwość odnalezienia poszukiwanego przez nas zagadnienia.
Na wielu uczelniach odrzucane są przypisy pochodzące z Wikipedii. Dla większości promotorów źródło to nie jest wiarygodne. Pomimo tego, należy czasem zerknąć na informacje tam zawarte. Wynika to z faktu, że po wpisaniu poszukiwanego przez nas hasła, uzyskujemy informację na wybrany przez nas temat. Z kolei, na samym dole strony, widnieją przypisy, na podstawie których hasło to zostało omówione. Tak więc, przypisy te często mogą być dla nas pomocne w budowaniu bibliografii do pracy magisterskiej i poszukiwaniu właściwej literatury źródłowej. Zdarza się, że to właśnie w Wikipedii można odnaleźć perełki literaturowe, o któryś nie mieliśmy wcześniej pojęcia (generalnie chodzi nam o tytuły czasopism naukowych, do których w praktyce trudno jest dotrzeć).
Co ważne, należy pamiętać, że artykuły zamieszczone na stronach rządowych czy też stronach uczelni, instytutów badawczych, są jak najbardziej wiarygodne. Więcej wątpliwości wzbudzać mogą artykuły zamieszczone na stronach prywatnych, gdyż istnieje podejrzenie, że mogły być one częściowo zmienione, lub też nie zamieszczone w całości, co zmienia kontekst całości pracy.
Resumując, biblioteka i Internet to podstawowe źródła informacji niezbędne do pisania pracy magisterskiej. Trudno sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach, przeszukiwanie wielu czasopism naukowych w poszukiwaniu interesującego nas artykułu. Mimo takiego wsparcia zbieranie materiałów do pracy magisterskiej w dalszym ciągu jest zadaniem trudnym i zajmującym czas. Wynika to z faktu, że trafiając na opracowania naukowe, należy wybrać te najbardziej pasujące do tematyki pracy. Ponadto, każda praca musi być napisana w sposób unikatowy/niepowtarzalny.
Jeśli masz kłopot z doborem najlepszej literatury bądź z redagowaniem pracy dyplomowej możesz zwrócić się do specjalistów, którzy mogą rozwiązać Twój problem. Zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją pod adresem internetowym: info@pracazekonomii.pl
Ja piszę aktualnie pracę magisterską na temat e-commerce, można zatem powiedzieć że z ekonomii. Niedługo będzie w Szczecinie organizowane konferencja marki Belveder, właśnie w tej sprawie. Ciekawa jestem spojrzenia autorów tej firmy na kwestie przyszłości rynku i handlu internetowego.
Też słyszałam o tym wydarzeniu 🙂
zapraszam na emamoda.pl.
Dobry poradnik. Przyda się chcącym uzupełnić teczki o nową wiedzę do magisterki 🙂
Dobry poradnik, ja zapraszam na nasz blog oraz sklep zoologiczny warszawa wola iaquarius.
Kochana, czytałaś już nasz wpis na ino Info Inowrocław 24? Jeśli nie to zapraszam!
Ja polecam też zajrzeć do nas na blog sport-evo.pl.
Kochane, polecam mój nowo otwarty sklep zoologiczny bemowo w Warszawie. Dla wszystkich fanek zoologii oraz miłośników zwierząt.